Plamy potu pojawiają się na twoim ubraniu, kiedy czeka cię stresująca sytuacja? Pocisz się intensywnie, kiedy masz rozmowę z szefem? Całkiem możliwe, że masz problem z nadpotliwością! Na szczęście można sobie z nią poradzić na różne domowe sposoby.
Wiele osób walczy z nadpotliwością. Chociaż wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym dla organizmu, intensywne pocenie się stanowi duży problem. Ogranicza aktywność w pracy zawodowej, kontaktach towarzyskich i życiu osobistym. Dolegliwości związane z nadpotliwością pojawiają się zazwyczaj po 25 roku życia. To indywidualna sprawa - niektóre osoby mają suchą skórę nawet w upał, inne wilgotną w czasie dużych mrozów. Zazwyczaj organizm produkuje dziennie ponad trzy szklanki potu, czyli ok. 800 ml. W niektórych przypadkach jego ilość może wzrosnąć nawet do kilku litrów na dzień.
Przyczyny nadpotliwości
Pot chroni organizm przed przegrzaniem. Niezależnie od temperatury bodźce emocjonalne np. stres mogą zwiększać wydzielanie się potu. Widoczne jest to szczególnie w okolicach pach, dłoni czy czoła. Wyróżniamy nadpotliwość pierwotną oraz wtórną. Z tą pierwszą mamy do czynienia jedynie w czasie wzmożonej aktywności, najczęściej w pracy. Nadpotliwość wtórna jest wynikiem zaburzeń hormonalnych lub neurologicznych.
Pierwszą metodą, po którą możemy sięgnąć w walce z nadpotliwością jest silny antyperspirant, który blokuje gruczoły potowe. Jego działanie utrzymuje się nawet przez 3-5 dni. Zazwyczaj preparaty te są bezzapachowe, dlatego można je bezpiecznie łączyć z pachnącymi kosmetykami. W ich przypadku należy pamiętać o odpowiednim stosowaniu, czyli na suchą skórę w nocy, kiedy gruczoły potowe są mało aktywne.
Do podstawowych sposobów leczenia potliwości należy także kąpiel z dodatkiem szałwii lub picie ziołowych herbatek. Pomocny okazuje się również napar z kory dęby, brzozy czy liści orzecha włoskiego.
Leczenie za pomocą preparatu BOTOX
Jeśli proste metody pokonywania potliwości nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wsparciem pozostaje leczenie farmakologiczne. Jedną z jej form jest kuracja preparatem BOTOX, którego wstrzyknięcie blokuje czynności potowe. - Już jeden zabieg łagodzi dolegliwości na kilka miesięcy. Botox, który blokuje zakończenia nerwowe, utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie powstają nowe zakończenia nerwowe. Następny zabieg może być wykonany po ok 7-12 miesiącach po poprzednim - mówi dr Agnieszka Drożniak, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiej Kliniki VESUNA.
Inną skuteczną metodą leczenia nadpotliwości jest zabieg z wykorzystaniem nowoczesnej technologii RF, czyli rewolucja na rynku medycyny estetycznej. Zabieg jest mikroinwazyjny, trwa niecałą godzinę, a jednocześnie przynosi oczekiwane rezultaty. - Jednym z wielu zastosowań urządzenia jest ThermiDry. Fale radiowe zostają skierowane na gruczoły pod pachami, co ma ograniczyć wydzielanie potu. Gruczoły zostają zablokowane dzięki kontrolowanemu podgrzewaniu ciała - dodaje dr Agnieszka Drożniak.
Mając do czynienia z nadpotliwością, przydadzą się ciepło-zimno prysznice regulujące wydzielanie potu z gruczołów. Warto zrezygnować ze składników, które zwiększają ilość potu, tj. kawa, alkohol, ostre przyprawy.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/nadpotliwosc-jak-ja-pokonac-domowymi-sposobami